İSKELE TİCARET LİSESİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde eğitim veren dört ticaret lisesinden bir tanesidir. İskele beldesinde bulunan okulumuza İskele ve çevre köylerden , Tuzluca, Ergazi,Yarköy, Kaplıca, Ardahan ,Boğaziçi, Ağıllar,Altınova, Mersinlik ,Sınırüstü, Aygün ,Akova, Yıldırım, Bahçeler ve Boğaztete'den öğrenci gelmektedir. Öğrenci potansiyeli olarak yıllar itibarı ile 60-80 arası öğrenci Lise I, II ve III sınıflarında eğitim görmektedir. 2008-2009 Öğretim yılında ise Hazırlık sınıfının da Ticaret lisesine katılması ile 120 civarı öğrenci sayısına ulaşılmıştır.

Okulumuzda okuyan öğrenciler sadece Muhasebe bölümü seçtiklerinden bölüm sayısı tektir.Kız erkek öğrenci sayısı genelde eşit dağılır. Okulumuzdan mezun olan öğrencilerin Doğu Akdeniz Üniversitesinde Bilgisayar Destekli Muhasebe Bölümüne sınavsız ve burslu olarak serbestçe girme hakları vardır. Başka bölümlerden yüksek eğitim almak isteyen öğrencilerimiz Türkiyede'ki üniversiteler için ÖSS ,Kıbrıstaki üviversiteler için ise ilgili sınavlara katılabilmektedirler. Mezun olan öğrencilerimizin bir kısmı doğrudan iş hayatına da katılmaktadır. Çeşitli devlet kurumlarına, özel işletmelerde ve kendi aile işlerinde çalışır durumda mezun öğrencilerimiz çoktur.

 

 

 

BİLGİSAYAR LABORATUVARI:

Okulumuz Bilgisayar Labaratuvarında 21 Adet son teknoloji Bilgisayarımız bulunmaktadır. Derslerimizi teorik ve uygulamalı olarak , yani görsel ve işitsel olarak etkileyici bir şekilde sunmamızı  sağlayan projeksiyon ve Akıllı Tahtamız bulunmaktadır.Okulumuzdan ADSL ile İnternet’e bağlanabiliyoruz. Laboratuvarımız dışında Akıllı Odamız bulunmaktadır. Akıllı odamızda Akıllı Tahtamız ve projeksiyon cihazımız yardımı ile öğretmenlerimiz derslerini görsel ve işitsel olarak etkileyici bir şekilde yapabilmektedirler.Bu odada  İnternet’ e bağlı 5 adet  bilgisayarımız vardır. Böylece öğrencilerimiz boş derslerinde veya teneffüslerde nöbetçi öğretmen nezaretinde İnternet'ten ödevlerini araştırabilmektedirler.


2008-2009 Öğretim yılında Hazırlık Bölümü (9.Sınıf) Bilgi ve İletişim Teknolojileri dersini görmektedir. Bu derste öğrenciler: VeriTabanı, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Yaşamın Her Evresinde Kullanımı, Elektronik İletişim ve E-Posta konularını görmektedirler.Bu konuları hem teorik hemde uygulamalı olarak görmektedirler.


10.Sınıflar ise Bilgisayarda Ofis Programları ve Bilgisayarda Yazı derslerini görmektedirler. Bilgisayarda Ofis Programları modülünde: Kelime İşlemci, Hesap Tablosu,Sunu ve Bilgisayarda İletişim modülleri vardır.Bu konuları modül kitapları ile birlikte  teorik ve uygulamalı olarak işlemektedirler.Bilgisayarda Yazı dersinde ise: 10 Parmakla hızlı ve hatasız bir şekilde yazı yazmayı, resmi yazıları, iş yazılarını, dilekçe ve Özgeçmiş yazmanın kurallarını öğreniyorlar.
11. ve 12. Sınıflar ise Bilgisayarlı Muhasebe dersinde ETA Paket programının kullanımını görmektedirler.

 

OKUL ÜNİFORMASI

 

 

YAZ DÖNEMİ

Kızlar: Gri Pantolon / Okul tişörtü (Kısa kollu yeşil)

Erkekler: Gri Pantolon / Okul Tişörtü (Kısa kollu yeşil)

KIŞ DÖNEMİ:

Kızlar ve Erkekler: Gri Pantolon / Uzun kollu Okul tişörtü / Okul montu

Beden Üniforması:

Kızlar ve Erkekler: Okul Eşofmanı( Yeşil renk)

 

OKULUMUZDA SINIFLARA GÖRE ÖĞRENCİ SAYIMIZ:

HAZIRLIK SINIFI: 67 Öğrenci.

10.sınıf: 16 Öğrenci.

11.Sınıf: 22 Öğrenci.

12.Sınıf: 20 Öğrenci

Toplam: 125